W sobotę 8 czerwca 2013r., po wielu latach przerwy, ruszyła na pątniczy szlak 290. Pielgrzymka Noworudzian do Barda Śląskiego.
8 czerwca 2013r., o godz 6:00, w sobotę grupa pielgrzymów z Nowej Rudy wyruszyła w 25 kilometrową pieszą pielgrzymkę do Barda Śląskiego. Była to pilotażowa reaktywacja cyklicznego wydarzenia jakie odbywało się w Nowej Rudzie od 1651 roku. Wyzwanie podjęte wspólnie przez parafię św. Mikołaja i koło PTTK „Gwarków Noworudzkich”.
W XXVIII rozdziale kroniki miasta Nowa Ruda, spisanej przez Josepha Wittiga, znajduje się przyrzeczenie noworudzkich mieszczan o odbywaniu w trzecią niedzielę po dniu Zielonych Świątek dorocznej procesji do słynącej z łask figurki Madonny Bardziej. Miał to być hołd za ocalenie miasta od całkowitego zniszczenia przez trawiący, po raz trzeci, miasto pożar. Burzliwa historia miasta; plądrowanego przez kolejnych najeźdźców, trawionego chorobami i pożarami, a mimo to dźwigającego się ze zgliszczy stała się mocnym dowodem niebiańskiej opieki dla zamieszkujących Nową Rudę mieszczan.
Nawiązując do historycznych przesłanek, ale z aktualnymi podziękowaniami i prośbami, pod przewodnictwem dziekana ks. Jerzego Kosa oraz ks.Marcina Czchowskiego, przy intonowanym przez noworudzkiego organistę Pawła Kopcia śpiewie noworudzianie ruszyli z Placu Matejki w Nowej Rudzie.
Aura pogodowa, ale również gościnność przyjmujących pielgrzymów była dodatkowo miłym akcentem w wędrówce. Śpiew i wspólna modlitwa różańcowa scalały grupę w podjętym wyzwaniu. Pierwszy przystanek to barokowo – rokokowy kościół św. Marcina w Dzikowcu, którego gospodarz – ks.Marek Bordjakiewicz towarzyszył pielgrzymom już z Nowej Rudy. Na miejscu zapewnił łakocie i napoje. Krótka wizyta w kościele, z podaną w pigułce, przez imiennika, historią życia św.Marcina, szybki posiłek, odświeżenie i kolejny cel. Świątynia pod wezwaniem św.Jerzego w Wojborzu, gdzie ks. Zdzisław Wojtowicz ugościł strudzonych pysznym, domowej roboty, jeszcze ciepłym ciastem. Anioł Pański w świątyni, hagiografia św.Jerzego, przedstawiona przez ks.Jerzego Kosa. Polnymi drogami, czasem lasem, błotkiem, awaryjnie przygotowaną kładką, szosą, przyjemnie zmęczeni pielgrzymi dotarli do celu swojej podróży. O godz. 14:00, w kaplicy Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie, uczestniczący w pielgrzymce kapłani poprowadzili mszę świętą, w czasie której złożone zostały podziękowania i prośby, z którymi przyszli przedstawiciele Nowej Rudy. Noworudzka będąca wlotową ulicą do Barda stanowi jeszcze jeden dowód pątniczych wypraw mieszkańców Nowej Rudy.
Zdjęcia i podpisy na pamiątkowej widokówce mają przypominać grupę inicjatywną, która po blisko 68 latach podjęła wyzwanie kontynuowania rozpoczętego w 1651 roku dzieła.
Warto podkreślić, że najmłodszy uczestnik miał 7 lat, a najstarsza uczestniczka ponad 80.
Mimo trudu i niespodzianek w drodze powrotnej (wtajemniczeni wiedzą), zadowoleni z wypełnionej misji pielgrzymi powrócili do Nowej Rudy.
Podziękowania dla wszystkich osób, dzięki którym udało się szczęśliwie przeprowadzić tę inicjatywę. Zachęcamy do udziału w przyszłym roku, pielgrzymka bowiem została wpisana do cyklicznego kalendarza wydarzeń.
(w roku 2014 termin pielgrzymki wypadałby zatem 28 czerwca – sobota lub 29 czerwca – niedziela – przyp. W.T.)
(E.B.)