24 października br. Szkolny Klub krajoznawczo-Turystyczny pod opieka p.J.Okońskiego wraz z młodzieża z Gimnazjum nr 2 pod opieka p. M.Lichwy zorganizowali rajd turystyczny pod nazwa „Projekt Twierdza 2015” do Srebrnej Góry.
Wędrówce naszej towarzyszyli p. I.Caryk, p.K.Klimek i p. J.Lichwa.
Na miejscu zbiórki spotkaliśmy Turystyczna Brać z Koła PTTK „Gwarków Noworudzkich” (-serdecznie pozdrawiamy!). Mała konsternacja ?! Jednak wszystko się szybko wyjaśniło. „Konkurencja” realizujac kolejny etap na szlaku GSS obrała szlak na G. Wszystkich Świętych z zakończeniem rajdu w Wambierzycach. My nowa trasa wytyczonego szlaku czerwonego udaliśmy się na spotkanie przygody w kierunku Srebrnej Góry.
Przyroda jest naprawdę wspaniała i zaskakujaca. Poczatkowej fazie naszej wędrówki towarzyszyła mgła, w zalewie której, jak samotny żaglowiec dryfowała wieża wspinaczkowa szybu „Nowy I”. Z morza mgieł jak wyspy majaczyły wzniesienia min. Wilkowca, G.Stołowych, G.Bystrzyckich. Czerwony szlak prowadzi nas na grzbiet Garbu Dzikowca, skad możemy podziwiać w promieniach październikowego słońca, cudowna panoramę jesiennych Gór Sowich. Przecinajac asfaltowa drogę Koszyn – Dzikowiec, przechodzimy obok pozostałości (ruin) prażalni łupków ogniotrwałych i kierujemy się w stronę zalewu Dzikowiec. Tradycyjnie nie brakuje amatorów amatorskiego połowu ryb, aczkolwiek wody w zalewie jest troszkę jakby mniej. Wkraczamy teraz na drogę prowadzaca do Nowej Wsi. Wędrujemy przez las, gdzie dominuja drzewa liściaste. Konsekwencje takiej sytuacji sa oczywiste – otaczaja nas wszystkie barwy jesieni. Piękna, słoneczna aura potęguje doznania i wrażenia.
Pojawiaja się pierwsze zabudowania wsi. Kierujemy się droga do jej centrum. Wita nas piękny kościółek, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, stara plebania. Tragiczny obraz przedstawia dawna placówka ZHP. Kiedyś miejsce spotkań harcerzy oraz organizowanych przez p. Rośka ze Szkoły Górniczej turystycznych „Rajdów Barbórkowych”. Dzisiaj obiekt jest w opłakanym stanie i powoli zamienia się w ruinę (!!!). Ruszamy dalej. Mijamy wiadukt kolejowy dawnej „Sowiogórskiej Kolei Zębatej”. To doskonała okazja, by poznać jej historię, która przytacza nam p.J.Okoński. Teraz jej szlakiem podażamy w kierunku Przełęczy Srebrnej. Po dotarciu na przełęcz, podziwiamy przerzucony nad jej dnem wiadukt. Wkrótce naszym oczom ukazuje się Fort Ostróg stanowiacy fragment Twierdzy Srebrnogórskiej i będacy naszym punktem docelowym.
Po dotarciu na miejsce, czeka nas odpoczynek przy ognisku, któremu towarzyszy standardowe pieczenie kiełbasek. Kto żyw zabiera się za zwiedzanie atrakcji fortu, min. „sali tortur”, „wystawy straszydeł polskich”, „wyposażenia wojskowego”. Z korony budowli podziwiamy panoramę na Fort „Wysoka Skała”, „Donjon”. Wycieczkę nasza kończy konkurs wiedzy (turystyczno-geograficzno-przyrodniczej), który prowadza p.I.caryk i p.J.Okoński.
Mapy, informatory turystyczne, super-kompasy trafiaja w ręce laureatów.
Dzisiaj jednak wszyscy byliśmy zwycięzcami, bowiem liczy się dobra przygoda, uśmiech, przyjaźń !
Zapraszamy na kolejne spotkania na trasach turystycznych szlaków.
Z turystycznym Pozdrowieniem!
J.Ok.
—————————–
PS.
– …Dzieci naprawdę wiedza skad się bierze (skad mamy) mleko ;-))