Chłodna, ale zadziwiajaco słoneczna sobota, 5 grudnia 2015r. to okazja na nasze „gwarkowe” święto. Wraz z macierzystym Oddziałem „Ziemi Kłodzkiej” w Kłodzku, zaprzyjaźnionym Kołem PTTK z Dusznik Zdroju oraz z licznymi grupami młodzieżowymi SKKT (SP nr 7 z Nowej Rudy, SP z Włodowic i SP z Żelazna), pod kierunkiem kol. Czesława Dominasa wyruszyliśmy na nowy „Szlak Trudu Górniczego”, łaczacy Nowa Rudę z Przygórzem i Przełęcza Woliborska.
Zebranych na placu przy stacji kolejowej „Nowa Ruda” uroczyście przywitała Prezes Koła – kol. Elżbieta Bisikiewicz. Rozdano znaczki rajdowe i ruszyliśmy w trasę. Najpierw stopniowo zagłębialiśmy się w stare uliczki miasta, mijajac Kościół Parafialny pw. św. Mikołaja i Rynek. Potem dawny pałac Stillfriedów przy ul. Piłsudskiego, Most Zamkowy i dawny „Hotel Monopol” u zbiegu ulic: Podjazdowej, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego. Dalej do mostu nad Woliborka i skręt w waska ścieżkę nad brzegiem potoku i wspinaczka do dawnej „ścieżki katowskiej”. Chwila oddechu nieopodal „Białego Mostu” (z widokiem na „Czarny Most”) i wejście na zbocze Rudej Góry (516m). Na dawnym miejscu straceń dłuższy postój i podziwianie widoków okolicznych wzgórz.
Z uwagi na prowadzone prace rekultywacyjne przewodnik nie zdecydował się na wejście na nowy punkt widokowy „Stara Hałda” – byłoby to zbyt niebezpieczne. Zdecydowano o zmianie trasy wycieczki i zejście ul. Fabryczna i Nowa do ul. Piłsudskiego. Powędrowaliśmy zatem wzdłuż biegu Włodzicy aż do Kopalni Turystycznej, gdzie, w towarzystwie pracowników muzeum, udało się zapalić symboliczny znicz ku pamięci tych, którzy oddali życie pod ziemia.
Przy muzeum ponownie weszliśmy na czarny szlak i poszliśmy dalej ul. Górnicza, w kierunku dawnego Stadionu Górniczego (echa snów o potędze piłkarskiej naszego „Piasta”). Szlakiem okrażyliśmy stadion i dotarliśmy do skraju łaki. Lekko ślizgajac się po mokrej trawie dotarliśmy do ogrodów działkowych przy ul. Łakowej. Aleja w górę powoli dotarliśmy do przejścia dla pieszych przez Obwodnicę i ruszyliśmy ku doskonale widocznemu mostowi kolejowemu na Zatorzu (dawny „most na zapałkach”). Przy moście fascynujaca historia od znawców kolejnictwa i historii regionalnej i dalej w drogę – ku granicy Nowej Rudy.
Zaraz za granica miasta skręt w lewo – na leśne ścieżki bezimiennego pasma wzniesień między Jugowem, Przygórzem i Nowa Ruda (a może nazwać je „Wzgórzami Gwarków”?). Trochę odpoczynku na skraju lasu i dalej w kierunku styku Jugowa i Przygórza. W końcu dotarliśmy w okolicę dawnych szybów kopalnianych w Przygórzu, gdzie kol. Edward Lada opowiedział nam o dawnych dziejach gwarectwa rud żelaza, niklu i kobaltu oraz gwarectwa węglowego.
Po południu dotarliśmy do świetlicy wiejskiej, gdzie wręcz po staropolsku witał wszystkich Pan Antoni Pukała – sołtys wsi Przygórze i Radny Rady Gminy Nowa Ruda. Niekwestionowany lider lokalnej społeczności i wzorcowy gospodarz. To dzięki jego uprzejmości nasza grupa mogła skorzystać z gościny w przepięknej, ciepłej i czystej sali wiejskiej.
Na sali odbyła się oficjalna część Rajdu – przywitanie uczestników, przemówienie Prezesa Oddziału „Ziemi Kłodzkiej”, kol. Marka Krzana oraz uroczyste wręczenie Tytułu „Przyjaciel Koła”:
– Panu Antoniemu Pukale, sołtysowi wsi Przygórze za gościnę i promocję turystyczna wsi
– Panu Jarosławowi Mieczkowskiemu za wsparcie idei rozwoju infrastruktury turystycznej
– Panu mgr Leonowi Ronowskiemu za pracę włożona w ratowanie dziedzictwa kulturowego
– Panu Andrzejowi Kopaczowi, właścicielowi firmy „Kopacz Reklamy” za wsparcie działań Koła od strony wizualnej i promocyjnej
Potem konkursy wiedzowe, sprawnościowe i artystyczne – malowanie węglem, rzut do tarczy, wyścig z węglem i wiele innych.
Najmłodsi uczestnicy zostali uroczyście pasowani na „Gwarków Młodszych” i otrzymali pamiatkowe Legitymacje.
Najwięcej emocji wzbudziła ceremonia nagradzania laureatów konkursów oraz moment rozstrzygnięcia losowania nagród specjalnych.
Pod wieczór uczestników do Nowej Rudy odwiozły autokary z firmy „SmileBus” pana Pawła Gorczycy.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział. Koledze Czesławowi Dominasowi szczerze gratulujemy opanowania i dziękujemy za konsekwentne dbanie o bezpieczeństwo uczestników Rajdu.
Naszym przyjaciołom dziękujemy za wsparcie, jakiego nam wciaż udzielaja.
Ponieważ jak wiadomo u „Gwarków” sezon nigdy się nie kończy – już dziś zapraszamy na nasze kolejne wycieczki od stycznia 2016r!
Wzór wypełnienia ksiażeczki GOT:
Data |
Trasa wycieczki | Nr grupy górskiej wg reg. GOT |
Punktów wg reg. GOT |
Czy przodownik był obecny |
Podpis i nr legitymacji przodownika turystyki górskiej |
02.12.2015 | Nowa Ruda-Przygórze (9 km, 200m.) |
S.11 | 11 | tak |