Gwarkowie tańcza na lodzie

3 grudnia 2016r. noworudzcy „Gwarkowie” z Koła PTTK zaprosili do wspólnego świętowania tradycyjnej „Barbórki” koleżanki i kolegów z Kłodzka, Żelazna oraz przyjaciółki i przyjaciół z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dzieci z Koła SKKT „Per Pedes” ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie. Grupę blisko 80 osób prowadził Przodownik Turystyki Górskiej, kol. Witold Telus, wspierany przez: komandora Rajdu, Przodownika Turystyki Górskiej, kol. Edwarda Ladę, wicekomandora Rajdu, Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej, kol. Czesława Dominasa oraz Skarbnik Koła, kol. Beatę Szałęgę.

Było nas tylu, że jeden autokar nie dał rady. Na start w Jugowie dowoziły uczestników kolejne autobusy, a także szynobus Kolei Dolnoślaskich. Stopniowo przybywało uczestników.

Po sformowaniu grupy wybraliśmy spokojny, choć bardzo śliski wariant przez ul. Spokojna w Jugowie. Powoli, między domami i polami dotarliśmy do szlaku żółtego, wiodacego ulica Pniaki. Niestety i tu warunki atmosferyczne nie były łaskawe. Wczorajsza odwilż skrzyżowała mroźne oddechy z arktycznym powietrzem z północy i na całej drodze powstało ogromne lodowisko. Po drodze krótki postój przy śladach dawnej upadowej „Pniaki”, z wciaż widocznymi hałdami. Pora jednak była na dalsze wędrowanie, tak więc ostrożnie i niezbyt szybko wspinaliśmy się w górę, dolina potoku, aż do rozejścia się dróg. Dalej dolina między Lirnikiem (635m.n.p.m.) a Wolica (766m.n.p.m.) aż do przełęczy przy Diamentowych Skałkach.

Diamentowe Skałki to formacja skalna złożona głównie z dolomitów i andezytów z domieszka wielu innych barwnych minerałów, którym zawdzięczaja swoja nazwę. Sa niezbyt popularne, a to z uwagi na oddalenie od szlaków turystycznych, a szkoda, bo to jeden z niewielu pomników przyrody nieożywionej w tej okolicy. Wiele źródeł historycznych wskazuje, że w tym miejscu odnotowano pierwsze próby działań wydobywczych w Górach Sowich, w poszukiwaniu srebra, złota i innych cennych metali. Niestety, aby podejść do podnóża Skałek trzeba by przedzierać się przez zasypany głębokim śniegiem las na zboczu Lirnika, tak więc poprzestaliśmy na podziwianiu Skałek z góry.

Ze Skałek zeszliśmy leśna droga do ul. Wysiedleńców w Przygórzu, skad (wciaż walczac z bezlitosna gołoledzia) powędrowaliśmy w kierunku Przygórza. Po drodze krótki postój przy starych szybach wentylacyjnych dawnej kopalni „Bolesław” w Przygórzu. Tu kolega Edward Lada opisał historię górnictwa i hutnictwa w Przygórzu. Dalej droga w kierunku cmentarza i dalej – aż do pomnika w Przygórzu, przy świetlicy wiejskiej, postawionego ku pamięci górników z dawnej kopalni „Bolesław”. Nasi „Gwarkowie” zapalili tu symboliczny znicz i chwila skupienia oddali hołd górniczej braci, która ongiś oddała zdrowie i życie w czeluściach kopalni.

Pod koniec dotarliśmy do ośrodka „Przy Górze”, gdzie przyszedł czas na ciepły posiłek, napoje oraz ciasto. Koledzy z Zarzadu Koła przygotowali różne atrakcje i konkursy z nagrodami. Tradycyjny konkurs wiedzy o górnictwie, konkurs zręcznościowy „celne oko sztygara”, konkurs „mocne płuca strzałowego” oraz „węglowa twórczość”.

Pora jednak była na kończenie „III Rajdu Barbórkowego”. Z ośrodka w Przygórzu do Nowej Rudy odwiózł nas „SmileBus”. Już dziś „Gwarkowie Noworudzcy” zapraszaja na swoje kolejne spacery i wycieczki – najbliższy spacer odbędzie się w niedzielę 11 grudnia 2016r.

zdjęcia: Edward Lada, Józef Blechinger i Jan Okoński

Wzór wypełnienia ksiażeczki GOT:

Data
odbycia
wycieczki

Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
Podpis i nr legitymacji
przodownika turystyki
górskiej
03.12.2016 Jugów-Diamentowe Skałki
(3km, 100m)
S.12 4 tak
03.12.2016 Diamentowe Skałki-Przygórze
(3km)
S.12 3 tak
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.