Historia kołem się toczy..

W 1954 roku zarejestrowano Koło PTTK w Nowej Rudzie jako jednostkę terenową Oddziału PTTK we Wałbrzychu, z siedzibą w Nowej Rudzie, przy ul. Fredry 31.
Około roku 1970 PTTK Wałbrzych powołuje delegaturę Biura Obsługi Ruchu Turystycznego z siedzibą w Nowej Rudzie, przy ul. Bohaterów Getta (ob. siedziba redakcji „Gazety Noworudzkiej”). Koło PTTK zostaje stowarzyszone z BORT i zaczyna współdziałać z BORT. Organizowane są corocznie duże imprezy turystyczne, np. „Pożegnanie Lata”, „Zlot Turystów na Górze św. Anny”, „Rajd Robotników” czy „Rajd Barbórkowy”. Kształcone są kadry działaczy, działają liczne komisje PTTK.
Według dokumentów ZG PTTK w 1958r. Koło PTTK w Nowej Rudzie zostaje przekształcone w samodzielny Oddział PTTK.
W 1975 r. Oddział PTTK we Wałbrzychu przekształcono w Zarząd Wojewódzki PTTK.
W 1988 r. Z uwagi na niską rentowność zlikwidowano ekspozyturę BORT oraz Oddział PTTK w Nowej Rudzie. Oddział PTTK powraca do formy działania jako Koło PTTK Nowa Ruda, jednakże z uwagi na problemy lokalowe (BORT PTTK stracił swój lokal na ul. Bohaterów Getta) wielu działaczy opuszcza Koło w Nowej Rudzie, przenosząc się do Oddziałów PTTK w Kłodzku, we Wałbrzychu i innych. Wielu członków także opuszcza PTTK.
Od roku 1988 noworudzkie Koło PTTK działa głównie w oparciu o struktury szkolne, w tym SKKT PTTK w obecnej Noworudzkiej Szkole Technicznej. Osią Koła pozostają kol. Kazimierz Rosiek i kol. Czesław Dominas.
W 1999 r. Powiat Kłodzki powołuje w Nowej Rudzie Szkolne Schronisko Młodzieżowe „TAU”, które dzięki zaangażowaniu w życie turystyczne kilku działaczy PTTK podtrzymuje jeszcze struktury PTTK w Nowej Rudzie. Funkcjonuje Zarząd, podejmowane są i wykonywane Uchwały.
W 2007 roku schronisko „TAU” po raz ostatni organizuje imprezę turystyczną PTTK, Koło istnieje już tylko formalnie. Ostatni działacz, Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej, kol. Czesław Dominas, przenosi się do Oddziału PTTK w Kłodzku.
Zarząd Koła zaprzestaje spotkań Zarządu, w 2009 roku nie ma delegata Koła na Zjeździe Oddziału PTTK w Kłodzku. Koło PTTK w Nowej Rudzie formalnie istnieje, ale nie ma w nim już żadnego członka. Niemniej jednak Zarząd Oddziały PTTK w Kłodzku oficjalnie nie przyjął uchwały w sprawie likwidacji Koła.
W roku 2012, po 3 latach przerwy w działalności noworudzkiego PTTK spotykają się: dawny działacz PTTK w Nowej Rudzie, kol. Czesław Dominas, Dyrektor Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie, kol. Barbara Korbas, Szefowa Referatu Promocji i Turystyki w Nowej Rudzie, kol. Elżbieta Biskiewicz. Podejmują decyzję o próbie reaktywacji struktur PTTK w Nowej Rudzie. Ogłoszenie o spotkaniu chętnych trafia do lokalnej gazety „Noworudzianin”. Spotkanie wyznaczono w restauracji „Rycerska” w dniu 29 grudnia 2012 roku.
Na spotkanie przybywa ponad 20 zainteresowanych osób. Przewodniczącym zebrania był kol. Czesław Dominas. Uchwalono, że do Oddziału PTTK „Ziemi Kłodzkiej” w Kłodzku zapisze się grupa osób, która decyduje się utworzyć nowe Koło Terenowe. Przekazano deklaracje członkowskie i wniosek o zawiązanie Koła do Zarządu Oddziału PTTK „Ziemi Kłodzkiej” w Kłodzku. Wniosek zostaje przyjęty przez Zarząd Oddziału.

29 stycznia 2013 roku, ponownie w resturacji „Rycerska” w kolejnym – założycielskim spotkaniu wzięło udział 36 osób, wśród których znaleźli się zaproszeni: Marek Krzan, prezes kłodzkiego oddziału PTTK, Piotr Janowski, członek zarządu oraz Joanna Dworakowska, pracownica biura. Goście czuwali nad prawidłowością przeprowadzanych głosowań oraz całością zebrania, podczas którego ukonstytuował się nowo wybrany zarząd noworudzkiego koła. Nowym członkom wręczono legitymacje oraz odznaki PTTK. Pełnoprawnymi członkami zostało 25 osób, z czego jedna przeszła z kłodzkiego koła. Na spotkanie przybyły osoby, które jeszcze nie dopełniły wszystkich formalności, ale były zainteresowane członkostwem, bądź czynnym braniem udziału w podejmowanych przez koło inicjatywach. Podjęto uchwałę o nadaniu Kołu imienia „Gwarków Noworudzkich”.

Wśród pierwszych działaczy Koła należy wspomieć:
Honorowego Przodownika Turstytki Górskiej, kol. Czesława Dominasa – ostatniego członka dawnego Koła PTTK w Nowej Rudzie,
ś.p. kol. Weronikę Kraus – ostatnią kierownik BORT PTTK w Nowej Rudzie,
kol. Karola Maliszewskiego – opiekuna SKKT w Szkole Podstawowej nr 3 w Nowej Rudzie,
kol. Jana Okońskiego – opiekuna SKKT w Szkole Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie,
kol. Elżbietę Bisikiewicz – szefową Referatu Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Nowej Rudzie,
kol. Barbarę Korbas – Dyrektor Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie,
kol. Annę Szczepan – szefową Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
kol. Stanisława Mroza – Redaktora Naczelnego tygodnika „Noworudzianin”, który objął Koło opieką medialną,
kol. Witolda Telusa – informatyka, twórcę pierwszej (i kolejnych) wersji strony internetowej Koła.

W kolejnych latach rozpoczęliśmy aktywną działalność, a jej przebieg można przeczytać w naszej Kronice Koła.