Jesienny kartofelek na wysokim poziomie

Sobota, 4 października 2015r. to pora na tradycyjnego już, oddziałowego “Kartofelka”. Tegoroczna edycja miała miejsce w Bardzie, a udział wzięli turyści z kół PTTK: Kłodzko, Duszniki i Nowa Ruda oraz – co cieszy niezmiernie – liczne grupy młodych adeptów SKKT z Żelazna i Szalejowa. Wszystkich entuzjastów prowadził kol. Piotr Janowski.

Na samym poczatku trasy – w Bardzie, na stacji kolejowej – noworudzkie koło “Gwarków” uroczyście przejęło opiekę nad naszymi nowymi milusińskimi ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie. Grupę najmłodszych turystów prowadziła Anna Turłaj.

Na szlak wyruszyliśmy około 10:00, podażajac szlakami zielonym i niebieskim w kierunku pozostałości średniowiecznego zamku-strażnicy na zboczu Kalwarii. Wśród pozostałości zamku kol. Piotr Janowski wespół z kol. Czesławem Dominasem przedstawili to, co ustalili wspólnie badacze historii na temat dziejów strażnicy. Potem wróciliśmy na szlak zielony w kierunku Źródła Marii – tu wielu spróbowało sprawdzić ile jest prawdy w starej legendzie o wodzie w ustach i bieganiu wokół kaplicy. Po odpoczynku w górę – w kierunku skalnego obrywu, przy którym ustawiono ogromny, biały krzyż. Jest to krzyż doskonale widoczny z miasta. Naprawdę mało kto z najmłodszych turystów mógł uwierzyć, że znalazł się tak wysoko!

Z Obrywu dalsza droga prowadziła ścieżka wokół góry Kurzyniec (526m.) i skały “Kogucia Ostroga” (której – nawiasem mówiac – nikt nie zobaczył). Po obejściu Kurzyńca doszliśmy do Drogi Krzyżowej, która wspięliśmy się na szczyt Kalwarii (583m.), gdzie przyszła chwila oddechu przy kaplicy. Z kaplicy już prostym szlakiem na dół – do Barda, gdzie przy ognisku nadeszła pora na wręczanie dyplomów, odznak i nagród oraz na tradycyjna kiełbaskę. No i rzecz jasna – kartofelki.

Noworudzcy gwarkowie dziękuja wszystkim za udział, młodym turystom z Szalejowa życzymy wytrwałości w dalszych wycieczkach i już dziś zapraszamy na kolejne wędrówki z nami.

03.10.2015r. Bardo-Kogucia Ostroga-Kalwaria
(7 km, 500m.)