Srebrno-gwarkowe ścieżki

W dniu 28.02.2016 r. grupa  26 noworudzkich gwarków i sympatyków po raz trzeci wybrała się na spacer po Górach Sowich. Amatorów wędrówek prowadzili: Przodownik Turystyki Górskiej, kol. Edward Lada oraz kol. Edward Soja.

Spacer rozpoczęliśmy na Przełęczy Sokolej, gdzie dołaczyły jeszcze 3 osoby oraz tradycyjnie Lucek i Tola (“doberman i rottweiler”). Przełęcz Sokola  (764 m npm.  niem Falkenberger Pass), stanowi granicę powiatu kłodzkiego i wałbrzyskiego oraz granicę historyczna oddzielajaca Księstwo Świdnicko-Jaworskie od Hrabstwa Kłodzkiego.  Na Wielka Sowę udaliśmy się trasa rowerowa, która dotarliśmy do szlaku srebrnego lub Gwarków (nazwa do wyboru). Wśród uczestników spaceru panował poglad, że lepiej jest  chodzić  po świeżym powietrzu, niż siedzieć w domu przed telewizorem. Na jednym z postojów,  przy podejściu do Rozdroża pod Sowami, została opowiedziana legenda o nazwie Gór Sowich zwiazanej z urodziwymi córkami bogatego kmiecia, który był bardzo surowy i nie uznawał żadnego kawalera dla swoich panien, gdyż uważał, że sa oni nieodpowiedni. Córki bardzo chciały wyzwolić się spod kurateli ojca i zakupiły u wędrownego kupca zaczarowana chustę, która można było użyć tylko trzy razy – chusta zamieniała ludzi w zwierzęta. Tak córki wymykały się ojcu, który w końcu odkrył ich plany i udał się do czarownicy, która dała mu czarodziejska gałazkę bukowa, też  zmieniajaca człowieka  w zwierzęta. Gdy panny znowu wymknęły się z domu, ojciec udał się za córkami, które niepomne na możliwość użycia chusty zamieniały się w zajaczki, ojciec w jastrzębia, one w sarny, on w wilka, na koniec w sowy i pochowały się w dziuplach i zakamarkach skał tak, że ojciec nie mógł ich odnaleźć. Ze zgryzoty kmieć umarł, a mieszkańcy tych okolic góry  te nazwali Górami Sowimi.

Po minięciu Rozdroża pod Sowami większa część uczestników udała się z przodownikiem E. Lada do krzyża upamiętniajacego tragiczne zdarzenie z dnia 20 maja 1856 r, zagubienia przez ojca,  4-letniego syna Carla Beniamina Griegera z Fridrichsbergu (obecnie część Walimia). Zwłoki chłopca znaleziono dopiero po 13 miesiacach, 17 czerwca 1857 r, a krzyż  z piaskowca i marmurowa tablica postawiono 19 września 1858 r.

Po wejściu na Wielka Sowę  1015 m npm. (Hohe Eule) sesja zdjęciowa i opowiedzenie historii budowy wieży. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Schroniska Sowa (Eulenbaude), gdzie tradycyjnie rozpaliliśmy ognisko, było pieczenie kiełbasek i nie tylko…. oraz wstapiliśmy do schroniska.

Po krótkim popasie udaliśmy się w kierunku Przełęczy Sokolej, po drodze mijajac pomnik poświęcony Carlowi Wissenowi,  przy którym kol. Czesław Dominas opowiedział nam o jego zasługach dla rozpropagowania Gór Sowich. Następny postój przy  Schronisku Orzeł  (Bismarckbaude) wyb. 1931 r. przez mistrza krawieckiego Juliusa Dintera. Rzut beretem i znaleźliśmy się na Przełęczy Sokolej – końca naszego spaceru. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczny udział i zapraszamy na kolejne spacery.

Edek Soja

Wzór wypełnienia ksiażeczki GOT:

Data
odbycia
wycieczki

Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
Podpis i nr legitymacji
przodownika turystyki
górskiej
2016.02.28 Przełęcz Sokola-Rozdroże pod Sowami
(2 km, 300m.)
S.11 5 tak
2016.02.28 Rozdroże pod Sowami-Wielka Sowa
(1 km)
S.11 1 tak
2016.02.28 Wielka Sowa-Przełęcz Sokola S.11 3 tak
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.