Tajemnice Włodarza i dzikiej przyrody

W dniu 11 czerwca br. grupa 12 członków SKKT w Szkole Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie pod opieka p. J.Okońskiego oraz p. Ireny Caryk  z “Pro Publico Bono” zorganizowała rajd turystyczny w Góry Sowie. Tym razem obiektem naszego zainteresowania stał się “Włodarz”, jeden z obiektów Kompleksu “Riese”.

Wędrówkę nasza rozpoczęliśmy w Walimiu. Szlakiem drogi gruntowej dotarliśmy w okolice obiektu, o czym świadczyły ruiny infrastruktury towarzyszacej budowie “podziemnego miasta”.
Pan J.Okoński przybliżył nam historię tego miejsca – historię tragedii wielu tysięcy ludzi zwiazana z II Wojna Światowa. Oczywiście nie mogło zabraknać praktycznej lekcji przyrody, która skutecznie weryfikowała nasze umiejętności operowania nazwami gatunkowymi napotkanych roślin i zwierzat.
Po dotarciu na miejsce, chwila odpoczynku i zaopatrzeni w ochronne kaski (- nigdy nie bierzemy koloru żółtego – z oczywistych względów!!!) wchodzimy w czeluści podziemnych tuneli.
Na wstępie projekcja profesjonalnie opracowanego filmu, dzięki któremu poznajemy historię tego miejsca.
Następnie pan przewodnik prowadzi nas w głab podziemnych wyrobisk, by w końcu dotrzeć do zalanej woda części obiektu. I tu niespodzianka-atrakcja. Czekaja na nas łodzie, którymi przepłyniemy część podziemnej trasy. Atrakcja niesamowita!
Po  zwiedzeniu podziemi, czeka na nas ognisko i tradycyjne “klubowe” pieczenie kiełbasek.
Ich zapach przyciagnał chyba wszystkie koty z lasu. Ruszamy w drogę powrotna. Na poczatku leśna droga łaczaca wszystkie obiekty Kompleksu “Riese”, potem niebieskim szlakiem docieramy do Walimia.
Mamy jeszcze do dyspozycji troszkę wolnego czasu, więc idziemy do “Rzeczki” – jednego z obiektów “Riese”.
Czas w oczekiwaniu na autokar, spędzamy bawiac się na ekspozycji militariów; dział, armat, schronów.
Tak oto, udało się nam spędzić sobotni czas.

Z turystycznym pozdrowieniem!

SKKT SP7 Nowa Ruda.