Tajemnice “Riese”

W dniu 22 października młodzi turyści ze Szkolnego Klubu Krajoznawczo – Turystycznego w Szkole Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie pod opieka p. J. Okońskiego wybrali się na jesienna wędrówkę w Góry Sowie.

Ruszajac na szlak tajemnic II Wojny Światowej, postanowiliśmy zwiedzić i zapoznać się z historia słynnego Kompleksu “Riese”. W pierwszym etapie odwiedzamy podziemna infrastrukturę Podziemnego Miasta “Osówka”. Z wielkim namaszczeniem słuchamy relacji pani przewodnik, która przybliża nam historię tego miejsca i tragedię tysięcy osób-jeńców pracujacych przy powstawaniu obiektu. Przytłacza nas ogrom inwestycji, nakładów pracy i formuła przedsięwzięcia. Po zwiedzeniu części podziemnej kierujemy się w stronę Rzeczki. W trakcie wędrówki, co rusz napotykamy na różnorodne budowle. Ich ilość świadczy o wielkości i randze budowy. Otuleni barwami jesieni, dzielnie kroczymy przed siebie podziwiajac cała gamę kolorów pięknego lasu. Czas na odpoczynek, tradycyjne “klubowe ognisko” i pieczenie kiełbasek. Jak zwykle smakuja wybornie! Ruszamy dalej. Czarnym szlakiem, podażamy do Rzeczki. Wychodzimy z lasu, mamy więc szansę podziwiać przepiękna panoramę na główny masyw Gór Sowich z Mała Sowa na pierwszym planie. Po dotarciu na miejsce, wykorzystujemy chwilę wolnego czasu na zabawę z działem przeciwlotniczym. Kończymy zabawę i wchodzimy za panem przewodnikiem do podziemi Kompleksu “Rzeczka” (“Walim”). Mało jest przewodników, którzy z tak wielka pasja i zaangażowaniem potrafiliby przekazać wiedzę i zainteresować odbiorcę – słuchacza. Mimo woli, stajemy się uczestnikami, świadkami wydarzeń zwiazanych z II Wojna Światowa, utożsamiamy się z tragedia ludzi tu pracujacych, ich dramatem. Komputerowa inscenizacja dopełnia dzieła. I pomyśleć, że “człowiek – człowiekowi zgotował taki los” – los okrutny!. Dziękujemy panu przewodnikowi (-Pozdrawiamy goraco!), zaopatrujemy się jeszcze w pamiatki i czas wracać do domu. I już z niecierpliwościa czekamy na kolejne spotkanie z przygoda. Z turystycznym pozdrowieniem!

SKKT SP 7 Nowa Ruda.

{gallery}2016_10_22_riese{/gallery}