VI Ogólnopolski Marsz Nordic Walking Studentów UTW

12 maja 2018r. już po raz szósty na pięciokilometrową trasę wyruszyła liczna grupa studentów Noworudzkiego UTW, wzmocniona nieco siłami Gwarków Noworudzkich (Koło PTTK), Klubu Seniora Róża oraz przedstawicielami Noworudzkiej Szkoły Technicznej. W tym roku do wspólnego marszu po Złotej Ścieżce zostaliśmy zaproszeni przez Złotostocki UTW . Tak więc punktualnie o godz. 11.00 stanęliśmy pod Ratuszem w Złotym Stoku razem ze złotostockimi i – jak się okazało czeskimi (z pobliskiego Javornika) turystami. Około 100 osobową grupę przywitała Pani Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Pełnomocnik ds. UTW PWSZ w Nysie dr Piotr Bernat (PWSZ w Nysie obejmuje patronatem naukowym nasze uniwersytety). Pod przewodnictwem Pani Burmistrz (jak się okazało będącej doskonałym przewodnikiem turystycznym) wyszliśmy z Rynku kierując się na Złotą Ścieżkę. Droga wiodła lekko pod górą, więc po dość szybkim starcie tempo trzeba było trochę zwolnić i dać czas “na złapanie oddechu”. Ten czas wykorzystywała Pani Burmistrz, opowiadając o historii miasta i wydobycia złota, pokazując ciekawe widoki i rzadko odwiedzane przez turystów miejsca, godne jednak zobaczenia. Wdrapaliśmy się więc na Górę Krzyżową by popodziwiać widoki i po drodze przyjrzeć się zadbanym kapliczkom drogi krzyżowej, a na samym szycie stanąć pod ruinami kaplicy św. Anny, gdzie zaczęły się już prace konserwatorskie i przyjrzeć się stojącemu opodal zabytkowemu krzyżowi. Dalej droga biegła już tylko w dół, co od razu dało się zauważyć szybszym tempem marszu. Trasę biegnącą zacienioną leśną drogą, doskonale wybraną na bardzo ciepły dzień, zakończyliśmy przy Muzeum Kopalni Złota. I tu czekała na nas jeszcze niespodzianka – w Biesiadnej Wiatce smakowicie pachniało już pieczonymi kiełbaskami i innymi grillowymi specjałami. Nadwątlone siły zostały wzmocnione i wszyscy z zapałem oddali się śpiewom a i tańcom też. Bardzo zadowoleni z pięknego dnia, zawarcia nowych znajomości i dobrej zabawy łącznie z konkursem jednego pytania przeprowadzonym już na zakończenie przez – jak zwykle, kol. Czesława, wróciliśmy jeszcze rozgadani i roześmiani, naszym “uśmiechniętym autobusem” z oczywiście uśmiechniętym Adamem za kierownicą.

Podczas gdy my pokonywaliśmy Złotą Ścieżkę, druga grupa turystów NUTW – tu wspólnie z Głuszyckim UTW (razem16 osób) – przemaszerowała przepisowe 5 km ….pod palmami na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie aktualnie odpoczywają studenci zmęczeni okropnie rokiem akademickim.

Głównym organizatorem VI Ogólnopolskiego Marszu Nordic Walking Studentów UTW jest Stowarzyszenie AKADEMIA ZŁOTEGO WIEKU – UTW w Wejherowie a pozostałe UTW są organizatorami lokalnymi. Temu Marszowi jak i wcześniejszym towarzyszyła wyjątkowa atmosfera, poczucie wspólnoty, ruch na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody, nasza radość i uśmiech – czyli wszystkie cele tej akcji zostały spełnione.

My, noworudzianie serdecznie dziękujemy Złotostockiemu UTW i Pani Burmistrz Grażynie Orczyk, za zaproszenie i wspólnie spędzony wspaniały dzień.

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

Ten wpis został opublikowany w kategorii Relacje z naszych wypraw. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.