Historyczne spotkanie w schronisku “Orzeł”

15 lutego 2014 r. w gościnnych progach “Piwnicy pod Orłem” na Przełęczy Sokolej doszło do historycznego spotkania grup działaczy KCT z Broumova i Koła PTTK z Nowej Rudy.
40 działaczy obu klubów przedstawiło swoje plany dotyczace wspólnej działalności w zakresie promocji turystyki w mikroregionie noworudzko-broumovskim.

Jako pierwsza przywitała gości prezes Koła PTTK, kol. Elżbieta Bisikiewicz. Przedstawiła cel spotkania i przybliżyła kierunki działań ze strony polskiej. Wśród przygotowywanych działań wymieniła:

– organizację polsko-czeskiej imprezy pod nazwa “II Noc Świętojańska”, w dniu 28 czerwca 2014r. W ramach imprezy zaplanowano tradycyjne spławianie wianków na Włodzicę, korowód przebierańców na Górę św. Anny, przyjęcie na Górze św. Anny z bogatym cateringiem, liczne konkursy z cennymi nagrodami oraz nocne zejście do miasta z pochodniami. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy znaczek oraz wydawnictwa wielojęzyczne (foldery, mapy, etc.)

– wytyczenie i wyznakowanie niebieskiego szlaku przyjaźni polsko-czeskiej z Nowej Rudy, przez Rozdroże pod Anna, Włodowice, Rzędzinę, Ptasi Szczyt w Górach Suchych (tu, na granicy zostanie zamocowany symboliczny drogowskaz), dalej już do Sonova i poprzez łaki u podnóża Javori Hor wprost na stację kolejowa w Broumovie.

– organizację trzech wycieczek polsko-czeskich:

1. Nowa Ruda-Włodowice-Sonov-Broumov (nowym szlakiem)

2. Broumov-Rozmital-Granicznik-Świerki-Nowa Ruda

3. Pasterka-Koruna-Broumovske Steny-Hvezda

W czasie wycieczek obsługa przewodnicka, tłumacz i obiad dla uczestników. Uczestnicy zostana dowiezieni autokarami na start i odebrani z punktu zakończenia.

– realizację mobilnej aplikacji, służacej jako nowoczesny, multimedialny przewodnik po mikroregionie. Aplikacja zapewni turyście pełne informacje w czterech językach o miejscu, gdzie się aktualnie znajduje, lokalnych atrakcjach, punktach gastronomicznych i noclegowych oraz (na podstawie GPS) o odległościach do najbliższych miejsc ciekawych dla turysty. Technologia rozszerzonej rzeczywistości (ER) pozwoli na łatwy kontakt telefoniczny lub e-mailowy z widzianymi w pobliżu obiektami. Aplikacja będzie działać także w trybie off-line.

– wydanie nowej mapy turystyczno-topograficznej mikroregionu noworudzko-broumovskiego z naniesionymi nowymi szlakami i obiektami istotnymi z turystycznego punktu widzenia.

– regularne informowanie czeskich turystów o ofercie wycieczek i spacerów z noworudzkiego Koła PTTK.

Po wystapieniu prezes Koła PTTK głos zabrał reprezentant KCT z Broumova, Jiri Kopecky, który przedstawił gościom zarys historyczny powstania i działalności Klubu Czeskich Turystów z Broumova, a także przedstawił zakres planowanych działań ze strony czeskiej:

– organizację polsko-czeskiej imprezy turystycznej “Putovani Broumovskem” w dniu 14 czerwca 2014r.

– zorganizowanie dwóch wycieczek:

1. Spacer po Broumovie

2. Dwudniowa wycieczka po atrakcjach geologicznych i geomorfologicznych Ziemi Broumovskiej

– wytyczenie i wyznakowanie dwóch nowych szlaków transgranicznych: z Broumova do Świerk (kolor żółty) oraz z Broumova do Bartnicy (kolor do ustalenia)

Po symbolicznym wymienieniu się folderami i mapami nastapił historyczny uścisk dłoni obu pań prezes: ze strony czeskiej – Evy Kolinkovej, a ze strony polskiej Elżbiety Bisikiewicz.

A po części oficjalnej nastapiła część już mniej oficalna… prawie do północy.