Kolejna wieża do kolekcji

Nowa Ruda do niedawna miała dwie atrakcje turystyczne w postaci wież – wieżę na Górze Wszystkich Świętych i wieżę na Górze Świętej Anny. Od soboty, 18 kwietnia 2015r. ma już trzecia – wieżę dawnego szybu “Nowy I”, zamieniona w ściankę wspinaczkowa. Najwyższa w Europie!.

Na uroczyste otwarcie projektowanym szlakiem “trudu górniczego” podażyła grupa turystów z Koła PTTK im. “Gwarków Noworudzkich” w Nowej Rudzie, pod kierunkiem Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej, kol. Czesława Dominasa.

Spacer rozpoczęliśmy przy dość dobrej pogodzie na noworudzkim rynku, około godziny 8:00. Dalej wędrowaliśmy ul. Bohaterów Getta w stronę nowego parkingu i potem nowymi schodami w pobliże Urzędu Pocztowego. Ulica Niepodległości aż do ul. Srebrnej, która dotarliśmy aż do dzielnicy Zacisze. W okolicach dawnej lecznicy zwierzat ścieżka zaprowadziła nas na przejście dla pieszych w okolicach skrzyżowania dróg 381 i 385. Następnie poboczem ul. Jasnej dotarliśmy do waskiej drogi wiodacej wgłab Woliborza, w stronę dawnej kolonii Jasionów. Wzdłuż potoku wędrowaliśmy przy coraz dziwniejszej pogodzie – raz po raz zasypywała nas drobna krupa śnieżna i przygrzewało słońce. Wreszcie dotarliśmy do Kolonii Dzikowiec, aby pójść w kierunku wzgórza Banach (536m.). Na szczycie wzgórza zamocowana została nowa tablica informacyjna, wykonana własnoręcznie przez jednego z członków Koła.

Z Banacha droga prowadziła w dół, w kierunku linii lasu. Przez gęsta buczynę, malownicza ścieżka dotarliśmy do wzgórza nad ul. Kwiatkowskiego i dalej do samej drogi. Kawałek chodnikiem, przecinajac szlak czerwony i w lewo, w kierunku ogrodów działkowych, gdzie droga dołaczyła do dawnego torowiska kolejowej bocznicy kopalnianej. Droga “torowa” dotarliśmy do ul. Garażowej, która pozwoliła nam dojść niemal pod sama wieżę. Ostatnie metry to wyszukiwanie słabo widocznego przejścia wśród wysokich traw porastajacych dawny plac kolejowy. Pod sama wieżę zdażyliśmy około pół godziny przed oficjalnym otwarciem.

Członkowie naszego Koła zostali do oficjalnych uroczystości otwarcia i skorzystali z poczęstunku. Organizatorom imprezy serdecznie dziękujemy, a wszystkich zapraszamy na zmierzenie swoich sił na nowej ściance.