Pierwszy śnieg, trzeci rajd (także na granicy)

98. Rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości to tradycyjna już okazja dla “Gwarków” na rajdowe spotkanie z biegaczami z gminnego “Biegu Niepodległości”. Tego dnia na trasę ruszyło 30. uczestników, w tym grupa najmłodszych “Zuchów”. Małych turystów prowadziła kol. Elżbieta Madej, a całość trasy opracował i poprowadził Przodownik Turystyki Górskiej (po raz pierwszy w tej roli) kol. Witold Telus.

Rajd rozpoczęliśmy na stacji kolejowej Bartnica o godzinie 8:30. Na poczatek pamiatkowe zdjęcie przy drogowskazie, a potem ruszamy powoli wzdłuż linii kolejowej, pod górę, do wiaduktu nad samym wlotem do tunelu. Pod nogami lekko ciapie pierwszy tego roku śnieg, ale na szczęście jest go niewiele, a droga jest utwardzona. Wędrujemy przez osiedle “Świerki Tunel”, a przy pierwszym postoju większość uczestników otrzymuje symboliczne numery startowe. Tak oto w pewnym sensie także stajemy się uczestnikami “Biegu Niepodelgłości”. Zabłysły także biało-czerwone kotyliony, załopotały choragiewki, zaszeleściły narodowe flagi. Dało się wyczuć atmosferę patriotyzmu. To bardzo dobrze, że nawet najmłodsi wiedzieli co to za okazja i jak należy ja upamiętnić.

Szlak czarny poprowadził nas wokół Świerkowej Kopy (609m. n.p.m.), wzniesienia należacego najprawdopodobniej do Wzgórz Włodzickich. Podziwialiśmy okazała wieżę GSM na jej szczycie i stopniowo zbliżaliśmy się do punktu widokowego na południowo-wschodnim zboczu wzgórza. Nieopodal kaplicy rozpalamy ognisko. Trzeba przyznać, że wielu rodziców spisało się na medal i przygotowało zawczasu suche drewno na opał. To ważne, bo wszystko wokół przykryte było świeżym, ale już rozmiękłym śniegiem, więc o suchości nie było mowy.

Ognisko płonęło, kiełbaski się piekły, a nasi najmłodsi turyście zostali uroczyście pasowani na “Gwarków Młodszych”. Każdy młody wędrowiec otrzymał z rak kol. Beaty Szałęgi pamiatkowa legitymację i słodka niespodziankę. Dzieciaki w zamian podziękowały nam piosenkami i tańcami. Tak oto w miłej atmosferze dokończyliśmy ognisko i powędrowaliśmy w dół, do wsi. W Świerkach, przy świetlicy wiejskiej już szykowali się zawodnicy do 5. “Biegu Niepodległości” (w którym startowało także kilku członków naszego Koła, z kol. Prezes na czele). Zawodnicy, przy akompaniamencie ogromnej ilości gwizdków, trabek i okrzyków ruszyli na trasę, a my przeszliśmy się na mały spacerek wokół wsi.

Po spacerze pora na posiłek i na dopingowanie zawodników dobiegajacych do mety. Około 12:00 wyruszyliśmy w drogę na stację kolejowa “Świerki Dolne”, poprzez łaki i świerkowe młodniki, tajnym “szlakiem rydzowym”. Na stację dotarliśmy nieco przed czasem, ale oczekiwanie umiliły nam kochane “Zuchy”. Do Nowej Rudy dotarliśmy zatem zupełnie zgodnie z planem, mam nadzieję zadowoleni i pełni nadziei na nowe wyzwania.

11.11.2016 Bartnica-Świerki
(5km, 100m)